Štvanice

Třicet dílů detailně rozebraných
Odpovědět
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Štvanice

Příspěvek od malej Míra »

strejda.ohon píše:Až po čárku za jménem doktorky Horákové absolutní souhlas, přesněji se to snad ani popsat nedá. Výhradu mám akorát k tomu Slánskýmu. To pro mě není žádná oběť, ale jen svině, která měla smůlu, že kolem byly nikoliv větší, nýbrž rychlejší svině. Zkrátka, v tomhle případě soukolí semlelo i jednoho z jeho konstruktérů, což je mi ale naprosto lhostejný.
S tím se nedá než souhlasit, další takové "eso" byl Bedřich Reicin, sám osnovatel procesů a také ho to schlamstlo. I Artur London ve své knize Doznání přiznával, že když v Maďarsku (prostě i v tomle byli Maďaři napřed :lol: ) probíhal proces s Lásló Rajkem a na ÚV KSČ se hlasovalo o rezoluci na podporu trestu smrti pro něj, nikdo ani nezapochyboval a všichni zvedli ruku. Možná ani nikdo z nich nevěděl, jak Allen Dulles (šéf CIA) ve skutečnosti vypadal, ale za údajné styky s ním byla většina z nich později popravena. :roll: Vesměs byli po několika letech rehabilitováni a v květnu 1968 dokonce (většinou in memoriam :mrgreen: ) vyznamenáni vysokými stranickými a státními vyznamenáními. Tím jsme tak trochu přesmyčkou zpět v roce "Štvanice", tedy v našem tématu.
Více ve stručnosti naleznete třeba zde.
Paní doktorka Milada Horáková je opravdu jiné téma... :? :cry:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
prof. Braun
kapitán
Příspěvky: 357
Registrován: úte 13. led 2009 19:19:30

Re: Štvanice

Příspěvek od prof. Braun »

malej Míra píše:I Artur London ve své knize Doznání přiznával...
Vím, že to sem nepatří a omlouvám se velice, ale stejnojmenný film natočený podle Doznání byl a dosud je jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků. Hlavně tragikomická scéna s jedním z obžalovaných (bohužel si nepamatuju, o koho šlo), který před soudem odříkává slovo od slova, co mu předtím vtloukli do hlavy, a při výpovědi si rozepne kalhoty a nechá je spadnout na zem, aby všem v soudní síni ukázal, co se tam odehrává za šaškárnu... Kam se na něho hrabe svědek Jan Zeman! (Honzo, promiň.)
Jenomže my nejsme jen tak někdo!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Štvanice

Příspěvek od malej Míra »

prof. Braun píše:...film natočený podle Doznání byl a dosud je jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků...
Přesně tak, hlavního hrdinu skvěle stvárnil vynikající herec a chansoniér Yves Montand a jeho manželku hrála jeho životní partnerka, i u nás známá herečka Simone Signoretová. ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Grandovan
čekatel SNB
Příspěvky: 6
Registrován: pon 27. črc 2009 20:03:10

Re: Štvanice

Příspěvek od Grandovan »

Vážení přátelé, znalci. Měl bych k tomuto dílu jeden dotaz, možná spíš technického, i když i obsahového rázu. Pokud to tady na fóru již někdo zmínil, tak se dopředu omlouvám za nepozornost. Mám takový mlhavý pocit, že do tohoto dílu někdo někdy "střihl". Mohu se mýlit, ale - ve znělce, kterou jistě každý dobře znáte, je podle mě scéna, kdy jde evidentně v soudní síni v dílu Štvanice Zeman rozčileně dopředu a cosi vzrušeně vykládá, ba křičí, a kolem něj jsou oni bystří novináři. Jde dopředu jakoby k pozici soudce, ale je zabrán zepředu. Ať dělám co dělám, v současné verzi dílu tuhle scénu u soudu prostě nevidím. Určitě to není to dramatično po vytažení dopisu od Vršeckého, to záběrům ze znělky podle mne neodpovídá. Mám jakýsi matný pocit, že když jsem jako malý kluk tenhle díl poprvé viděl při jeho premiéře v TV, tak zde byla scéna plná emocí, kdy Zeman reaguje na slova prokurátora Ševčíka, že i on mohl být jako disciplinovaný člen SNB podveden Kalinou a Žitným a pak dle mne následovala tahle scéna, kdy Zeman rezolutně a dramaticky deklamuje o "nerozborné jednotě SNB, VB a StB, jednotnosti sboru, atd.". To jsou jen mé matné vzpomínky. A tu scénu ze znělky už nikdo omylem, nebo z lenosti neodstranil. Mýlím se? Nevíte o tom někdo něco blíže? V ideálním případě - nemá někdo někde původní verzi? Všem Vám dopředu díky.
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: Štvanice

Příspěvek od strejda.ohon »

2 Grandovan: Záběr ze znělky je, spolu se scénářem a několika fotkama, jediný pozůstatek po původní verzi dílu z roku 1968. Jmenoval se Hrdelní pře, napsal ho Jiří Procházka a soudruzi ho nejdřív schválili, aby ho po natočení zase odmítli. Údajně nevadil poradcům FMV, ale pro samotný ÚV KSČ a jeho prodlouženou ruku v podobě náměstkyně Mileny Balašové byl nepřijatelnej. Takže došlo k úpravám a nepodlný scény bylo nutný přetočit. Taky došlo k přejmenování dílu, protože Jiří Procházka se změnama nesouhlasil. Přetáčky, už pod názvem Štvanice, se tak spolu s RpZ, točily jako poslední scény celýho seriálu.
Uživatelský avatar
opat Adamíra
kapitán
Příspěvky: 458
Registrován: čtv 29. kvě 2008 1:03:00
Bydliště: na "Moravě"

Re: Štvanice

Příspěvek od opat Adamíra »

Toho, co píše kolega Grandovan jsem si též všiml, protože tento díl poslední dobou hltám :). Ale ono v titulcích v úvodu je několik scén nebo fotografií, které nebyly v seriálu použity, ne? Samozřejěm je tam převaha těch, které známe.
Bůh si přeje, abychom bojovali proti společnému nepříteli. Třeba jen pomocí - když zbraně už nemohou ...
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: Štvanice

Příspěvek od strejda.ohon »

2 CErin: Co já vím, tak jedinej záběr, ve znělce použitej, ale ze seriálu vystřiženej, je právě ten ve Štvanici. Ale větší znalci mě možná opraví. Pokud jde o fotky, to už se tady, myslím, někde řešilo. Samozřejmě je tam spousta fotek z policejních archivů (např. to kolejiště s číslicema) nebo z nějakejch propagačních materiálů (např. ty frajeři v nějakejch protichemickejch maskách). A co se týká fotek z natáčení, snad tady někdo někde zmiňoval fotografii pana Brabce (nebo Jelínka :?: ), která neodpovídá žádný jeho, v seriálu použitý, scéně. Ale zase, možná se pletu, tak mě kdyžtak někdo doplňte, opravte... ;)
Uživatelský avatar
Grandovan
čekatel SNB
Příspěvky: 6
Registrován: pon 27. črc 2009 20:03:10

Re: Štvanice

Příspěvek od Grandovan »

Moc děkuji "strejdovi ohonovi" a Vám všem. Potvrdili jste mi, co jsem si myslel. Ale je možné, že bych ten původní díl viděl? - kde bych jinak sebral podvědomou znalost toho obsahu projevu Zemana - byl jsem malej. A teď "babo raď" - určitě někde je a někdo má původní verzi.
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: Štvanice

Příspěvek od strejda.ohon »

2 Grandovan: Není za co... :D Já myslím, že někdo ze znalců ještě přidá nějaký detaily. Ale pokud jde o tu původní verzi, ta se v televizi určitě neobjevila. K přetočení dílu došlo ještě před premiérou.
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Štvanice

Příspěvek od Honza Zeman »

No detail je treba ten, ze jeden z nas mel doma puvodni verzi scenare pro dil Hrdelni pre, ale jestli se nepletu, tak se bohuzel scenar nekam zatoulal? Nebo to byly Bile linky co zmizely po schuzi v Libcicich? :)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Grandovan
čekatel SNB
Příspěvky: 6
Registrován: pon 27. črc 2009 20:03:10

Re: Štvanice

Příspěvek od Grandovan »

Díky Vám. Je to pro mě trochu záhada. Kde jsem k tý iluzi, že jsem to viděl, přišel. Ale zkusím pátrat dál a určitě dám vědět. Mám možná cestu do archvu ČT, tak zkusím, co to udělá. Stejně tak jako tak sháním i např. seriál Muž, který nesmí zemřít a jednu tel. inscenaci, teď si nepamatuju název, o činnosti ZOB (II) tuším v Brně. Její název mám někde ve studii Jarmily Cysarové z Ústavu pro soudobé dějiny AV, jmenuje se ten elaborát tuším Televize a totalitní moc, jsou to asi tři díly. Ostatně i Žitný vyšel z líhně ZOB (II), i když nejspíš z pražského, sledoval li Bláhu delší dobu.
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: Štvanice

Příspěvek od Willy Kleiber »

strejda.ohon píše:... fotografii pana Brabce (nebo Jelínka :?: ), která neodpovídá žádný jeho, v seriálu použitý, scéně. ...
To je třeba ta fotka p. Brabce s knírkem , jak se dívá na hodinky - ta je použita i na obalu ´knihy "Hrdelní pře", a Zeman takto v seriálu nikdy nevypadal :)
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Štvanice

Příspěvek od malej Míra »

Grandovan píše:...Ale je možné, že bych ten původní díl viděl? ...určitě někde je a někdo má původní verzi.
Pokud víme, byly vystřižené scény scartovány a vlastně nevíme, jestli k nim byly vůbec vyrobeny postsynchrony. Dochovaly se jen fotky a zmíněná scéna ve znělce... ;) :D
pan Černý píše:...myslím, že se bude jednat spíš o takové to "dětské" spojení toho co je vidět ve znělce a vaší tehdejší fantazie...
Odborně se tomu říká "dejá vue". Jde o projekci fantazie do zážitků nebo důsledek zrakového klamu, kdy obraz z obou očí dorazí do mozku v rozdílný okamžik, existuje na to více názorů... ;) :D
Hombre píše:...jeden z nas mel doma puvodni verzi scenare pro dil Hrdelni pre, ale jestli se nepletu, tak se bohuzel scenar nekam zatoulal? Nebo to byly Bile linky co zmizely po schuzi v Libcicich? :)
No to ani neříkej, že se něco ztratilo... :shock: :? :cry:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Grandovan
čekatel SNB
Příspěvky: 6
Registrován: pon 27. črc 2009 20:03:10

Re: Štvanice

Příspěvek od Grandovan »

Apropos - když šel Zeman za Kalinou na "ministerstvo" a potkal tam prokurátora Ševčíka, mohl ve stejné budově potkat Kalinu, prokurátora Ševčíka a hlavně Žitného? Myslím tím onu letenskou "kachlíkárnu". Byl li Kalina tehdy šéf "nad" SNB, tak byl zřejmě náměstkem MV (později, čehož se nedožil FMV) a mohl sedět na Letný. Ale Žitný? Jako šéf kontrarozvědky by seděl zřejmě ve "Wintrovce", nebo v "Sadovce", případně jako šéf rozvědky by asi seděl v tu dobu ve "starý budově" v Platnéřský (později budova FKÚ VB), neb ta hrůza v Ládví ještě nestála.
Uživatelský avatar
Bába kořenářka
major
Příspěvky: 839
Registrován: čtv 29. kvě 2008 17:02:27
Bydliště: Liberec

Re: Štvanice

Příspěvek od Bába kořenářka »

Žitný tam běžel zachraňovat ten dopis, hned jak Kalinu odvezli! "...Zavřít!!!..." ;)
... Bude třeba zvládnout zákony po našem! ...
... Království nebeské se vrátí, a opanuje tuto bezbožnou planetu! ...
Odpovědět