"Major Zeman" v rozhlase

Co se nikam nevešlo, ale nejsou to nesmysly
Odpovědět
Uživatelský avatar
Přemek77
poručík
Příspěvky: 101
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

Před 70 lety padly rozsudky v nejrychlejším soudním procesu v dějinách československé justice. Uplynulo sotva několik dní od vražd v Babické škole a soud už vynesl sedm rozsudků smrti. Máme ale už jasno, jak to v Babicích bylo a proč ještě stále dost lidí rádo věří zkazkám, že celé to byl ďábelský plán StB? Že by za tím byl major Zeman? Připravili Martin Groman a Michal Stehlík.
K poslechu zde: https://www.youtube.com/watch?v=OqbkNiXMduU
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Lipinski »

Taky jsem to poslouchal, protože jsem při zpracování případu do sekce Skutečnosti vycházel z knihy Michala Stehlíka. V dialogu Stehlík - Groman je dobře vystiženej celej případ - souhra několika věcí dohromady, následný dezinterpretace a tak. A potom bych řek, že se jejich srovnání skutečnýho případu a dílu VSSvP docela shoduje s tím mým - kdo byl komu podobnej, a hlavně ta zvrácená přeměna z antifašistů na kolaboranty a taky "kovanost" obětí střelby.
V knize nebylo moc o Ludmile Plichtový, to je teda síla. Taková soukromá apokalypsa. Doporučuju k poslechu.
Naposledy upravil(a) Lipinski dne úte 24. říj 2023 16:32:04, celkem upraveno 1 x.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Přemek77
poručík
Příspěvky: 101
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

Celkově je podcast Přepište dějiny vhodnej k poslechu, občas jsou pánové trochu moc rozverní, ale fundovaní a hrnou to do posluchačů jak o život. Dalším plusem je každý díl inovovaná znělka :)
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Přemek77
poručík
Příspěvky: 101
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

Zločiny staré Plzně a okolí

V lese Lipovice mezi Nekmířem a Všeruby na severním Plzeňsku stojí krásná kaplička z roku 1903. Ta však není tématem této reportáže. Pokud byste prošli kolem ní a pokračovali dál, dojdete k místu, kde v minulosti stávala hájovna Lipovka. Ta 6. března roku 1951 lehla popelem.

Během ohledání místa bylo v tehdy již nepoužívané hájovně nalezeno ohořelé lidské tělo. Celý tento případ inspiroval tvůrce seriálu 30 případů majora Zemana k natočení dílu s názvem Bestie, kde si zahrála například herečka Stella Zázvorková. Děj je poněkud pozměněný, ale základní předloha se víceméně shoduje.

https://plzen.rozhlas.cz/zlociny-stare- ... 8656314/36
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Alvi »

Přemek77 píše: úte 29. lis 2022 13:55:37 Zločiny staré Plzně a okolí

V lese Lipovice mezi Nekmířem a Všeruby na severním Plzeňsku stojí krásná kaplička z roku 1903. Ta však není tématem této reportáže. Pokud byste prošli kolem ní a pokračovali dál, dojdete k místu, kde v minulosti stávala hájovna Lipovka. Ta 6. března roku 1951 lehla popelem.

Během ohledání místa bylo v tehdy již nepoužívané hájovně nalezeno ohořelé lidské tělo. Celý tento případ inspiroval tvůrce seriálu 30 případů majora Zemana k natočení dílu s názvem Bestie, kde si zahrála například herečka Stella Zázvorková. Děj je poněkud pozměněný, ale základní předloha se víceméně shoduje.

https://plzen.rozhlas.cz/zlociny-stare- ... 8656314/36
(y)
Uživatelský avatar
Přemek77
poručík
Příspěvky: 101
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

"Dne 8. června 2022 uplynulo 50 let od únosu letadla L-410 skupinou deseti mladých Čechoslováků. Během únosu byl zastřelen kapitán letadla, druhý pilot byl nucen se strojem přistát v Německé spolkové republice. Tragická událost se o pár let později stala předlohou pro jeden z mimořádně pitomých dílů Třiceti případů majora Zemana nazvaný Mimikry."

https://plus.rozhlas.cz/unos-letadla-l- ... mu-8922942
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Přemek77
poručík
Příspěvky: 101
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

Tady je Zeman zmíněn jen v úvodu, ale snad téma zaujme...
http://mluveny.panacek.com/historie-roz ... ovedi.html
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Lipinski »

Na ČRo Plus začíná pořad Měsíc majora Zemana, kde budou nám už většinou známí odborníci diskutovat o různých aspektech seriálu.

Můžeme pak prodiskutovat tady, jak se nám debaty zamlouvaly, s čím souhlasíme, s čím se s tvůrci rozcházíme.

Mohlo by to bejt zajímavý.

https://plus.rozhlas.cz/jak-bylo-doopra ... te-9056900
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Přemek77
poručík
Příspěvky: 101
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

V rámci cyklu Archiv Plus včera odpremiérovali pořad PROSTŘEDKY BEZBŘEHÉ DEMOKRACIE, který jsem připravil s dramaturgem Davidem Hertlem. Užijete si tam spousty legrace nad normalizačními rozhlasovými opusy, Ladislav Potměšil, Jiří Krampol, Miloš Nedbal, Josef Mixa and Antonín Hardt included... Ani zmínka o Zemanovi nebude chybět.

"Období tzv. pražského jara netrvalo dlouho, oficiálně vlastně jen od ledna do srpna 1968, ale jeho intenzita ve všech oblastech života československé společnosti zanechala tak silnou stopu, že nová garnitura, nastupující k moci po srpnové okupaci „spřátelených“ vojsk, musela hodně přemýšlet, jak vzpomínku na dočasné zdání svobody „přelepit“ novým, normalizačním plakátem."

https://plus.rozhlas.cz/prostredky-bezb ... im-9059024
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Lipinski »

Ty odkazy nějak nefungujou, asi si to ten, koho to bude zajímat, musí najít sám. Naštěstí to není nic těžkýho.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Přemek77
poručík
Příspěvky: 101
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

Lipinski píše: ned 27. srp 2023 15:15:21 Ty odkazy nějak nefungujou, asi si to ten, koho to bude zajímat, musí najít sám. Naštěstí to není nic těžkýho.
Které? Mně to jde rozkliknout bez problémů...
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Lipinski »

Mně už taky, nevím, proč to předtím nešlo, omlouvám se za zmatky.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Alvi »

Lipinski píše: sob 26. srp 2023 19:30:11 Na ČRo Plus začíná pořad Měsíc majora Zemana, kde budou nám už většinou známí odborníci diskutovat o různých aspektech seriálu.

Můžeme pak prodiskutovat tady, jak se nám debaty zamlouvaly, s čím souhlasíme, s čím se s tvůrci rozcházíme.

Mohlo by to bejt zajímavý.

https://plus.rozhlas.cz/jak-bylo-doopra ... te-9056900
Super typ. Děkuji. Škoda, že tvůrci cyklu neoslovili zakladatele tohoto fóra, mohl tam proběhnout medailonek o fóru a hlavně všech těch zajímavých poznatků z něj. Nejde jen o chyby v seriálu ale rozvinutí myšlenek o tom co tim bylo myšleno jak to asi pokračovalo atd.
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Lipinski »

Alvi píše: úte 29. srp 2023 13:17:40 Super typ. Děkuji. Škoda, že tvůrci cyklu neoslovili zakladatele tohoto fóra, mohl tam proběhnout medailonek o fóru a hlavně všech těch zajímavých poznatků z něj. Nejde jen o chyby v seriálu ale rozvinutí myšlenek o tom co tim bylo myšleno jak to asi pokračovalo atd.
Já tak trochu doufám, že tam o fanklubu, a třeba i o fóru bude alespoň zmínka.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Lipinski »

Lipinski píše: sob 26. srp 2023 19:30:11Na ČRo Plus začíná pořad Měsíc majora Zemana, kde budou nám už většinou známí odborníci diskutovat o různých aspektech seriálu.
Tak po úvodních dvou pořadech bych řek, že pro nás nic novýho nebo převratnýho asi nezaznělo.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Odpovědět