Hospody, restaurace, bary a další podniky a lokály v seriálu

Všeobecná diskuze o seriálu
Uživatelský avatar
škpt. Kristek
poručík
Příspěvky: 135
Registrován: stř 19. dub 2023 13:25:07

Re: Hospody, restaurace, bary a další podniky a lokály v seriálu

Příspěvek od škpt. Kristek »

Lipinski píše: ned 08. srp 2021 17:02:57
Adamovic píše: ned 08. srp 2021 16:20:56V suvislosti s prvou serialovou hospodou u Pragra ma zaujala jedna vec. Bolo par mesiacov, co tyzdnov po vojne. Lenze na atmosfere v hospode a na oslave na jazere to teda vobec nevyzeralo, ze by ludia prezili nejake stradanie. Vsetci vcelku normalne obleceni (niektori do uniforiem, alebo ich zvyskov), ale pilo sa presne tak, ako neskor vo VsSvP. A to uz bol predsa komunisticky blahobyt. Pragrova tam mala nastavane ''snicle'', Pragr inkasoval od UNRRA Courvoisier a kto vie, co este a vlastne ani Honzovi sa neviedlo az tak zle na to, ze sa vratil do rodiny politickeho vazna.
Takze mi z toho vychadza, ze bud sa jedna o realitu a teda obyvatelia velmi za vojny nestradali (lebo ich ekonomicka situacia sa nemohla za par tyzdnov tak radikalne zmenit), alebo scenarista spravil nejaku chybu.
No, na venkově bylo jídlo vždycky a Věra přece i řiká Zemanovi, že by nevěřil, co je mezi lidma peněz. Taky mě to vlastně překvapilo.
A vždycky mě překvapilo to radování a oslavování, já mam povahu na to, že bych byl z války eště 5 let na nic, ale lidi se úplně zbláznili. Ovšem bylo to tak třeba i po tom, co z města zmizel mor. Člověk zůstal sám z celý rodiny, ale ta euforie a naděje (asi) do něho přešla možná i jako obrannej mechanismus, aby nezešílel.
Snad jediný, kdo tohle neměli, byli lidi vracející se z koncentráků, ale ty museli bejt zřejmě emočně hodně otupělí z toho, co zažili, jinak by se zbláznili. A i tak umírali a páchali sebevraždy, protože už nedokázali "naskočit" do normálního rytmu a způsobu života. Bylo to moc, čim prošli.
Jestli i v tomto chtěli tvůrci seriálu dát divákům nějaké poselství (a asi proč to nepředpokládat, k tomu seriál nakonec sloužil), tak bych je zde viděl plus mínus v tom, že zatímco kominusté se tolik obětovali v odboji, tak agrárníci (viz zmínku o Selské jízdě) samozřejmě do poslední chvíle kolaborovali s Němci, ale teď po osvobození už se zase na venkově derou k moci. Když už ne jako Agrární strana (a Selská jízda), tak nově jako ČSNS (a Národní zemědělská omladina), do které původní agrárníci samozřejmě přešli a snaží se tak zevnitř ovládnout jednu ze stran Národní fronty a Národní fromntu rozkládat. A namísto odpovědného přístupu k budování venkova a zemědělství akorát lid oblbují slavnostmi, chtějí otupit jeho bdělost, a znovu se dostat k moci tak jako za první republiky, a dál zemědělský lid vykořisťovat. K tomu samozřejmě něco na téma šmeliny..

To, že díl vyznívá tak, že ani na samotném konci války se lidi v Protektorátu (přinejmenším na venkově) a pak hned po jejím konci neměli zásadně špatně, je buď kouzlo nechtěného (možná i nechtěný důsledek chtěné ilustrace toho agrárně-šmelinářského počínání), nebo to opravdu skutečnosti odpovídá. To se přiznám nedokážu úplně posoudit, ačkoli ve srovnání s jinými zeměmi (z okolních Polsko, Rakousko, Německo) na tom Československo opravdu bylo relativně lépe.

Stejně tak netuším, jak moc bylo zvykem pořáda takové "benátské noci". Stran toho střílení do vzduchu, když vezmu, jak na to vzpomínal děda, tak po návratu z Totaleinsatzu k nim na vesnici viděl, že v obci a v okolí se vylouplo nemálo "partyzánů", kteří si tu střelnou zbraň opatřili 9.5., a o to víc měli potřebu střílet do vzduchu..
A každej se bude muset rozhodnout, na čí straně bude střílet..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Hospody, restaurace, bary a další podniky a lokály v seriálu

Příspěvek od Lipinski »

škpt. Kristek píše: čtv 17. srp 2023 17:22:23Stejně tak netuším, jak moc bylo zvykem pořáda takové "benátské noci". Stran toho střílení do vzduchu, když vezmu, jak na to vzpomínal děda, tak po návratu z Totaleinsatzu k nim na vesnici viděl, že v obci a v okolí se vylouplo nemálo "partyzánů", kteří si tu střelnou zbraň opatřili 9.5., a o to víc měli potřebu střílet do vzduchu...
Střílení, to nevím, ale o oslavách píše i Josef Škvorecký ve Zbabělcích, že bude hrát dechovka a lidi budou slavit a tancovat, ale taky bude konečně moct hrát Dannyho jazzová kapela, která to pupkáčům s trumpetama natře a bude hrát (jestli si to dobře pamatuju) každej den.

Ale taky musim doplnit, že Danny se moc neveselil, měl spleen z toho, že něco nějak asi skončilo a něco neznámýho začíná, z neopětovaný lásky k Ireně, z na poslední chvíli padlejch známejch (paní doktorová, Hrob), z tragikomickýho povstání v "pivováru", a asi i z toho, že zabil člověka, i když to byl esesák. Hrát se mu chtělo, to jo, ale tři metry do vzduchu radostí neskákal, spíš byl takovej rozčarovanej. Ale byl pochopitelně jiná povaha, nešel s davem, bylo mu to proti srsti.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

26 Studna - Jednota/RaJ Hostinec

Příspěvek od Lipinski »

Jde o hostinec na náměstí v Jinočanech, dnes se jmenuje Na Poustce (podle adresy), dříve dokonce, jak je uvedeno na webu, Zemanovka Na Poustce.

Jestli správně vidím, tak na venkovní tabuli s názvem je logo podniku Jednota nebo RaJ a hned za ním jednoduchej nápis HOSTINEC. Hned nad ním je kino, kde hráli/y Mimikry.

Volná cimra nahoře v podkroví, o který mluví hostinská, je jednoznačně ateliér, jak už bylo ostatně napsáno.

Je to venkovská hospoda, tak III. - IV. cenová skupina, těžko bych ji charakterizoval jako útulnou. Ubrusy z igelitu, zašlý plakáty s reklamama na pivovary, vyblitý válečky na stěnách, nesmyslně rozházený tabulky s nabídkou (podává se káva, turist. salám atd.) se šmouhama po hadru, dolní obklad stěn (jestli to nazývám dobře) je nějakej papundeklovej, jak se mi zdá. Skromnej sortiment, studená kuchyně (kromě lahůdkových párků), výčepní pult s vitrínou, kde jsou pochutiny (čokolády, sušenky, bonbóny), ovšem tedy v nabídce jsou i tresčí játra a kromě běžnejch cigaret ve vitríně za pultem jsou k mání i kentky. Z tvrdýho vidím becherovku, stoličnou (asi) a nějakej koňak, pravděpodobně gruzíňák a taky rum, co Maštalíř objednává.

Nejvíc zajímavý jsou asi nevzhledně a podivně vyvedený nápisy na zdech, nejsou tak originální jako texty Járy Cimrmana v restauraci U Sirotků v Liptákově, jde o tisíckrát opakovaný hospodský moudra s polopatickýma ilustracema:

KDO PIL UMŘEL KDO NEPIL TAKY

VYPIL DŽBÁNEK BEZE ZBYTKU TEĎ HO VEZOU NA ZÁCHYTKU

VEM SI PIVA SPRÁVNOU MÍRU NEPIJ NIKDY NA SEKYRU

No a nesmí chybět věta, kterou Švejk nikdy neřekl (alespoň v Haškovi ne, Vaňkovo pokračování jsem po pár stránkách zavřel) i s neumělým profilem dobrýho vojáka:

TO CHCE KLID!

Kdyby bylo něco jinak, opravte mě, případně doplňte.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

26 Studna - Jednota/RaJ Hostinec

Příspěvek od Lipinski »

A plakát na Staropramen vypadá podle účesu modelky spíš na 70. léta.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Odpovědět