Devadesátky

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Devadesátky

Příspěvek od Alvi »

"My o Jonákovi a Jonák v televizi... Další díl dokumentů "polosvět" byl věnován jemu..."
https://www.ceskatelevize.cz/porady/138 ... -polosvet/
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Devadesátky

Příspěvek od Lipinski »

aarongoldstein píše: pát 18. úno 2022 2:21:20Obecně se mi ten cyklus dokumentů líbí, co však strávit nemůžu je Kmenta... Naštěstí to vyvažují osoby zúčastněné...
IMHO už několikrát prokázal, že je s Kundrou a Kroupou novodobým pohádkářem (i když to už je téma navýsost politické a sem nepatří, takže to berte jen jako můj osobní názor na něj...)...
Já to moc nesleduju, nedokážu se do toho vžít, o investigativních novinářích si vesměs myslim něco podobnýho. Je to asi neobjektivní, protože se můj pohled odvíjí od dojmů z reportáží S. Motla nebo J. Klímy. U Motla mam dojem, že hledá záhady úplně za všim, ale někdy je zase zajímavý, co objevil dejme tomu na faktografickym poli a nejsou to žádný hypotézy, třeba asistence J. Mengelo na selekcích v pobočným koncentr. táboře v Chrastavě, ale pak to dohledávám pochopitelně i jinde. Klíma je pro mě zase případ zbulvarizovanýho pohledu na svět, viděl jsem kdysi asi dvakrát kus nějakýho jeho pořadu na Nově a nedalo se to vydržet. Neodsuzuju to, asi to kolikrát pomůže, taky nechci házet ostatní investigativní žurnalisty do jednoho pytle, ale ani jméno Kmenta mi nějak důvěryhodně nezní, neni to prostě pro mě.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Drábek
major
Příspěvky: 527
Registrován: pon 14. zář 2020 15:41:44

Re: Devadesátky

Příspěvek od Drábek »

Lipinski píše: pát 18. úno 2022 23:05:54
aarongoldstein píše: pát 18. úno 2022 2:21:20Obecně se mi ten cyklus dokumentů líbí, co však strávit nemůžu je Kmenta... Naštěstí to vyvažují osoby zúčastněné...
IMHO už několikrát prokázal, že je s Kundrou a Kroupou novodobým pohádkářem (i když to už je téma navýsost politické a sem nepatří, takže to berte jen jako můj osobní názor na něj...)...
Já to moc nesleduju, nedokážu se do toho vžít, o investigativních novinářích si vesměs myslim něco podobnýho. Je to asi neobjektivní, protože se můj pohled odvíjí od dojmů z reportáží S. Motla nebo J. Klímy. U Motla mam dojem, že hledá záhady úplně za všim, ale někdy je zase zajímavý, co objevil dejme tomu na faktografickym poli a nejsou to žádný hypotézy, třeba asistence J. Mengelo na selekcích v pobočným koncentr. táboře v Chrastavě, ale pak to dohledávám pochopitelně i jinde. Klíma je pro mě zase případ zbulvarizovanýho pohledu na svět, viděl jsem kdysi asi dvakrát kus nějakýho jeho pořadu na Nově a nedalo se to vydržet. Neodsuzuju to, asi to kolikrát pomůže, taky nechci házet ostatní investigativní žurnalisty do jednoho pytle, ale ani jméno Kmenta mi nějak důvěryhodně nezní, neni to prostě pro mě.
Klíma je kapitola sama o sobě. Jak najednou během jednoho dne zjistil,že to byl Kajínek,kdo střílel. :-(*)
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Devadesátky

Příspěvek od Alvi »

Po shlédnutí momentálně posledního dílu Polosvět sexklubů, který byl zaměřený více na pana Jonáka, se ještě jednou vracím k tématu jeho "talentu". Mě by zajímalo, co vlastně dělal celý ty tři roky, škoda, že se nějaký jeho "kamarád" ho více neujal a nerozjeli nějakou akci... Pouze kámoš dj ho první den po propuštění vzal dle jeho slov do bordelu, aby Jonák věděl jak to v té době chodilo... Ještě mě napadá, že vlastně i pan Kajinek nic kloudného po svém návratu z vězení nevytvořil a asi ani nevytvoří, pouze nějaké tři díly dokumentu či přednášky na školách...
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Devadesátky

Příspěvek od Lipinski »

No, asi mu ujel vlak. Ve "svý" době se doved orientovat a využít ji, co to šlo. Navíc z vězení vyšel asi bez peněz, discoland byl na zlomku pův. ceny a už nebyl ten frajer, co kdysi. Pravděpodobně měl plány, ale asi nerealizovatelný a taky se mu horšilo zdraví, dcery po něm chtěly peníze, měl zřejmě víc starostí než příležitostí.
To si tak nějak myslim.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Devadesátky

Příspěvek od Alvi »

"...měl zřejmě víc starostí než příležitostí."

Souhlasím, ale potencionál měl, ale prezentovat v dokumentu, že nevěděl co je to "chytrý bez tlačítkový" telefon a první co mu šli ukázat byl bordel... On tedy byl celou dobu bez možnosti sledovat dění přes media? Co nám to zase valí do hlavy v tom dokumentu? :-) Díky bohu za tu posmrtně vydanou knihu.
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 684
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: Devadesátky

Příspěvek od Adamovic »

Alvi píše: pon 28. úno 2022 7:36:04 "...měl zřejmě víc starostí než příležitostí."

Souhlasím, ale potencionál měl, ale prezentovat v dokumentu, že nevěděl co je to "chytrý bez tlačítkový" telefon a první co mu šli ukázat byl bordel... On tedy byl celou dobu bez možnosti sledovat dění přes media? Co nám to zase valí do hlavy v tom dokumentu? :-) Díky bohu za tu posmrtně vydanou knihu.
Jonak nebol vo vazeni chudobny od zaciatku, ale postupne sa dostal do situacie, ze uz nemal peniaze - takze prve roky na tom az tak zle nebol. Nechapem to s tym bordelom - uz pocas ''heydays'' Jonaka v prvej polovici 90tych rokov bolo bordelov tolko, ze by ich clovek ani nenapocital. Skor potom, co bol pusteny na slobodu sa tento business uplne zmenil - paradoxne pre zakaznika k horsiemu. Vsetky bordely zapasili (a zapasia) so zufalym nedostatkom zien, beru doslova vsetko, su drahe a postradaju relaxovanu atmosferu 90tych rokov. Skor si myslim, ze sa zmenilo podnikatelske prostredie. Vsetko bolo odrazu viac organizovane a samorast typu Jonak mal len minimalne sance. Budova jeho diskoteky sice bola ruina, ale pozemok stal mozno viac, ako ked budovu kupoval.
Media nezaujimaju fakty - nahanaju len senzaciu a navyse dnesni novinari vobec nicomu nerozumeju. Pisu na objednavku, predpisu im kolko klikov ma mat ich clanok a chodia na skolenia, kde ich ucia, ako uputat pozornost citatela/divaka. A tak spravia senzaciu aj z toho, ze na Vaclavaku chytili zlodeja - hlavne ze je sledovanost a klikanie.
Okrem toho - Jonak nebol nic vynimocne v tej dobe. Mali by ste vidiet majitelov velkoobchodov na Ostravsku, v Decine ci Usti a celkovo pri hranicnych prechodoch do Nemecka, ale aj v centre Prahy. Mena neuvadzam, ale par ich poznam a casto by zahanbili aj Jonaka. Mozno nejazdili s kurvami po Vaclavaku, ale styl obliekania, design kancelarie (zmensenina Sochy Slobody uprostred JZD atp.). Pamatam si toho dost. Jonak bol len jednym z mnohych a slavny bol preto, ze mal diskoteku. Pre prazakov len pripominam (ak si spomenu), ci si spomenu na diskoteku Drancy na Evropskej a jej majitela. Taky Jonak v inom prevedeni...
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Devadesátky

Příspěvek od Alvi »

Děkuji za reakci, souhlasím. Jonáků bylo a je a bude. On měl velkou potřebu být vidět a taky za to tak dopadl a dopadnou tak všichni.
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Devadesátky

Příspěvek od Lipinski »

Jonák byl tehdy nejvíc vidět, teda já sem ho neviděl, nezajímalo mě to, jak už jsem psal, ale discoland nebyl jen bordel, byl tam výbornej zvuk, výborný světla, na afterparty tam jezdily po svejch vystoupeních v Praze světový hvězdy tehdejšího danceflooru, byl tam štáb MTV, vegetovali tam taky Guns N´Roses (což nechápu i chápu - srovnej s Motorhead, který šli den po svým koncertě kalit do Bunkru, GN´R byli prostě mimo, sláva jim zatemnila už tak drogama zatemněný mozky), byla to prostě senzace mezi diskotékama, bylo otevřeno non-stop, různý patra nabízely různou zábavu atd. atd.

Jonák nebyl jen ten, kdo to platil, ale taky to vymejšlel, záleželo mu na technický úrovni, skutečně tím žil. Prostě vytěžil maximum z toho, co znal, koho znal a tak.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 684
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: Devadesátky

Příspěvek od Adamovic »

Lipinski píše: úte 01. bře 2022 0:29:36 Jonák byl tehdy nejvíc vidět, teda já sem ho neviděl, nezajímalo mě to, jak už jsem psal, ale discoland nebyl jen bordel, byl tam výbornej zvuk, výborný světla, na afterparty tam jezdily po svejch vystoupeních v Praze světový hvězdy tehdejšího danceflooru, byl tam štáb MTV, vegetovali tam taky Guns N´Roses (což nechápu i chápu - srovnej s Motorhead, který šli den po svým koncertě kalit do Bunkru, GN´R byli prostě mimo, sláva jim zatemnila už tak drogama zatemněný mozky), byla to prostě senzace mezi diskotékama, bylo otevřeno non-stop, různý patra nabízely různou zábavu atd. atd.

Jonák nebyl jen ten, kdo to platil, ale taky to vymejšlel, záleželo mu na technický úrovni, skutečně tím žil. Prostě vytěžil maximum z toho, co znal, koho znal a tak.
Presne tak, ako pisete p.Lipinski. Jonak bol samozrejme vrchol nevkusu, ale podnikatelske napady mal dobre. A boli to skutocne jeho povodne napady. Vedel som, ze mu tam chodili umelci (Gott, Janda a mnoho inych), ale netusil som, ze tam boli G'nR! To som fakt nevedel.
Fakt je ten, ze jeho podnik nebol az tak vnimany, ako ''bordel'', ale skor draha a luxusne vybavena diskoteka, co v tych dobach bolo velmi v kurze a kazdy, kto sa chcel ukazat, tam musel prist. Mozno aj my (alebo niekto po nas) bude prevracat oci nad roznymi Superstar, ci inymi ''shows'' na komercnych televiziach a ucastou celebrit tam. Bol to kolorit doby, ktora obsahovala vela nevkusu, ale na druhej strane podnikanie bolo nepomerne slobodnejsie, nez dnes.
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 684
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: Devadesátky

Příspěvek od Adamovic »

Alvi píše: pon 28. úno 2022 17:25:32 Děkuji za reakci, souhlasím. Jonáků bylo a je a bude. On měl velkou potřebu být vidět a taky za to tak dopadl a dopadnou tak všichni.
Pan strazmajster - presne, ako pisete. ''Jonakov'' bolo a bude dost vzdy. Aj dnes su, ale vzhladom na dobu sa nam nezdaju az taki komicki, ako sa budu mozno zdat o 20 rokov. Aj dnesne uspesne podnikatelske projekty, ked budu podrobene skuskou casu sa mozno (urcite) budu javit naivne a nehodiace sa do aktualnej doby.
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Devadesátky

Příspěvek od Alvi »

"Jonák nebyl jen ten, kdo to platil, ale taky to vymejšlel, záleželo mu na technický úrovni, skutečně tím žil. Prostě vytěžil maximum z toho, co znal, koho znal a tak." - škoda, že toto není více rozebráno v té jeho posmrtné knize...
Když čtu Váš příspěvek, tak mi zase chodí to stejné- velký promarněný talent... ale svůj účel to splnilo v tu dobu za tu dobu. Otázka je, zda jsme třeba dnes svědky něčeho podobného, ale "pro oči" to nevidíme, zda jsme svědky či něco využíváme co je unikátní pro tuto dnešní dobu.... Pak jsem se chtěl zeptat, v dokumentu bylo řečeno, že případ pana Jonáka se vyšetřoval poměrně několik let, na záběrech je vidět, že změnil pak už "image", které mi přišlo, podobné jako když vystoupil z vězení. Bílé sako a trvala bylo jen určitou dobu...
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Devadesátky

Příspěvek od Alvi »

Aj dnesne uspesne podnikatelske projekty, ked budu podrobene skuskou casu sa mozno (urcite) budu javit naivne a nehodiace sa do aktualnej doby. - přesně - napadá Vás někdo nebo něco???
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 684
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: Devadesátky

Příspěvek od Adamovic »

Alvi píše: úte 01. bře 2022 9:20:17 Aj dnesne uspesne podnikatelske projekty, ked budu podrobene skuskou casu sa mozno (urcite) budu javit naivne a nehodiace sa do aktualnej doby. - přesně - napadá Vás někdo nebo něco???
Ja mam mnoho takych veci na mysli, ale z dovodov politickej neutrality ich radsej nebudem spominat. A nie je ich malo. Dnesna doba nie je lahka a staci sa len zdravym rozumom pozerat na kazdodenne udalosti - clovek pochopi. Nieco som uz v predchadzajucich komentaroch naznacil.
Aj dnes su ludia, ktori zarabaju peniaze podnikatelskymi aktivitami, ktore budu coskoro povazovane za absurdne a velakrat su mnohonasobne bohatsi a vplyvnejsi, ako Jonak a jeho generacia podnikatelov. Nie je ani tajomstvo, ze maju dnes strach, lebo dnes mat peniaze nie je ziadna istota a najvacsie umenie je udrzat si tie peniaze, respektive - neprist o vela.
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Devadesátky

Příspěvek od Lipinski »

Adamovic píše: úte 01. bře 2022 8:48:39Presne tak, ako pisete p.Lipinski. Jonak bol samozrejme vrchol nevkusu, ale podnikatelske napady mal dobre. A boli to skutocne jeho povodne napady. Vedel som, ze mu tam chodili umelci (Gott, Janda a mnoho inych), ale netusil som, ze tam boli G'nR! To som fakt nevedel.
Přesně to vystihujete, vrchol nevkusu. Guns tam byli snad skoro tejden po svým pražským koncertě v roce 1992. Byli v tý době taky vrchol nevkusu, já mam strašně rád jejich první desku Appetite For Destruction, to se nese v duchu New York Dolls, je to samozřejmě glam, ale furt je to cool. I Lies mam rád, ale pak se Axl zbláznil, začal si myslet (asi teda), že je Elton John a Freddie Mercury a do celkem syrovýho rocku začal tahat všelijaký piána, orchestry, vokalistky, všude chodili s ochrankou, nám byl spíš k smíchu. Já sem tehdy neměl peníze, ale VŠICHNI mý kámoši na ten koncert jeli kvůli předkapelám Soundgarden a Faith No More. U jednoho mýho známýho se pak v noci ozval zvonek a dole stáli FNM a : hele, tady v tom baráku prej prodávaj pravej absinth, nemáš vod toho krámu klíče, neprodal bys nám pár flašek? Ty se prostě normálně flákali po ulicích Prahy a na nějaký posh clubs jako discoland zvysoka kašlali.
No a jak jsem naznačoval, Nemčok vyprávěl o obvyklý mrtvý nedělní odpolední nudě v Bunkru, pár lidí na baru a na pódiu nějaká neznámá kapela, kterejm vždycky dával v tenhle čas prostor. Najednou se tam objeví Lemmy a Motorhead. Nemčok obvolal kámoše, Motorhead si vlezli za úplně sračkový vybavení tý kapely (neměli s tim vůbec žádnej problém) a začal neuvěřitelnej večírek. Tak takhle vypadala jedna z tváří Prahy v devadesátejch letech.
Já sem v létě 95 pracoval na archeologickejch vykopávkách v kostel sv. Michaela archanděla za Staromákem a bylo pondělí po Mysticu, šli jsme v poledne s kamarádem, co taky poslouchal hard core, pro něco k jídlu a bavili sme se, že vyhrál Omar Hassan. Ten kámoš tam byl - já sem jezdil na víkendy domů - a najednou řiká - jé, hele, to je von. A někde v Krakovský (tam sme myslim chodili do CD půjčovny) šel kolem nás na chodníku Hassan a nějaký další skejťáci.

Ad kostel sv. Michaela archanděla - neuvěřitelně zajímavá kapitola, když ste na místě, kde víte, že farářem by Křišťan z Prachatic a na učený disputace se dostavoval Jan Hus, kterejm tam pak chvíli i kázal, je to skoro pocit nějaký transcendence, zvlášť když pak neplánovaně vykopáváte kostry mnichů - ne v kryptě, ale někde mimo, asi je pohřbívali rychle, teď už si přesně nevzpomínám. Mně furt připadalo, že se mi to zdá. Jinak kostel byl po josefínskejch reformách odsvěcenej a byla to totální ruina, nebezpečná, jednou v noci nám v sondě pod zemí spadla celá boční zeď z cihel, jednou sme seděli a kecali a najednou dva z nás zmizeli o patro níž, protože se urvalo kus patra. Práce ovšem byla taková obrácená zedničina - furt sme něco odkrejvali a nosili kýble zavážky, z který sme akorát vybírali kusy prejzů na střechy, jinak nádeničina. Dál v devadesátejch letech měl taky pohnutou historii v duchu ranýho nevkusnýho kapitalismu, měla tam bejt shodou okolností diskotéka nebo co, teď už je to naštěstí snad v pořádku.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Odpovědět