Devadesátky

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Uživatelský avatar
Salaba
major
Příspěvky: 818
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:27:18
Bydliště: Hájice u Prahy

Devadesátky

Příspěvek od Salaba »

Dnes v premiéře na ČT 1 první díl krimi seriálu opět dle scénáře Josefa Mareše "Devadesátky" - https://www.ceskatelevize.cz/porady/116 ... vadesatky/
Co jim říkáte? Za mě opět hooodně dobrý! :best:
No tak co, loučit se nebudem, snad se ještě někdy uvidíme že jo?! A pak si teprv dáme to správný tóčo!!!
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Devadesátky

Příspěvek od Lipinski »

No, já si už dlouho myslim, že Peter Bebjak to moc neumí. Po prvním dílu si to myslim teda dál. V tý době je ohromnej potenciál, na to nestačí jen výrazná, až přehnaná výprava (je to tak nevkusný, až se na to nedá skoro koukat) a nějakej podivnej zvyk myslet si, že bez tzv. hlášek (jsem na to slovo alergickej a začínám bejt i na ně samotný) to nejde. Jinak je to zatim strašně prázdný.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Devadesátky

Příspěvek od Lipinski »

Dneska jsme se o tom bavili s kamarádem a shodli jsme se, že ten samotnej název je zavádějící, z toho taky pramení moje zklamání.

Je vůbec fenomén, jak si každej přisvojuje "sedmdesátky", "osmdesátky", "devadesátky" a mluví o tom v plurálu - jo, to osmdesátky, to sme vymetali diskotéky a všichni jsme poslouchali Michala Davida. A kdo řiká, že ne, tak lže. (No, já sem poslouchal Výběr, Metallicu a Slayer např., toho blba Davida sem chtěl zabít už tehdy jako teenager) Jsou to prostě klišé, který si lidi zvykli řikat, nebo se s nima identifikovat.

Mně tam chyběj dvě věci - pokud se ČT snaží o quality tv, tak by díly z discolandu měly vypadat jako scény ze Scorseseho Casina. Musí to bejt jízda, jinak je to k ničemu.

Praha v "devadesátkách" - to je Havel, všude plakáty na rockový kluby, samý Psí vojáci, Garáž, zahraniční kapely, časopis Reflex a všudypřítomnej JXD a řada dalších novinářů, česká verze Playboye, NEI Report, Telegraf, Annonce a reklamy na ni, štáb MTV nebo Guns N´Roses v discolandu, Franz, Landa a skinheads na ulicích a tisíc dalších věcí.

To, že to tam nebude, jsem už pochopil, třetí díl, kterej jsem zatím ještě viděl, měl už docela spád, člověk se musí smířit s tim, že parta docela ošklivejch lidí (nemůže každej vypadat jako Delon, ovšem nemůže taky očekávat obdiv nebo sympatie) pátrá po organizovanym zločinu hlavně v kanceláři, nebo hlavně v interiérech, občas i v exteriérech. Pak to je celkem ke koukání.

Nebaví mě hlavně to, jak - aspoň v mym případě - používá ČT způsob Cimrmanovy frustrační kompozice v rámci nabízenejch novejch počinů - moment očekávání vystřídá moment zklamání.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Devadesátky

Příspěvek od Alvi »

Lipinski píše: stř 12. led 2022 1:42:56 No, já si už dlouho myslim, že Peter Bebjak to moc neumí. Po prvním dílu si to myslim teda dál. V tý době je ohromnej potenciál, na to nestačí jen výrazná, až přehnaná výprava (je to tak nevkusný, až se na to nedá skoro koukat) a nějakej podivnej zvyk myslet si, že bez tzv. hlášek (jsem na to slovo alergickej a začínám bejt i na ně samotný) to nejde. Jinak je to zatim strašně prázdný.
Naprosto souhlasím, domnívám se, že velký "ohlas či sledovanost" tohoto seriálu je také za velkého přispění tzv. "idnes-ovské hysterie od kritičky Mirky S., která má vždy pronikavé vidění kvalitní televizní a filmové tvorby" :-)

Z mého pohledu:
a) pokud člověk neví, "jak to bylo" (viz. dobrý dokumenty - https://www.ceskatelevize.cz/porady/138 ... 221970004/) tak je to "normální detektivní" příběh, a v tomto případě nějak nic nového nepřinášející, nezajímavý....

b) důležité je zmínit, že se objevuje velký fenomén "RECYKLACE", vracíme se zpět a to nejen v TV a filmové tvorbě, obnovují se či vstávají z mrtvých "staré dobré náměty, díly, situace atd... " (Jednoho krásného dne napadne recyklovat i nápady seriálu 30PMZ.... :-)
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Devadesátky

Příspěvek od Alvi »

Mně tam chyběj dvě věci - pokud se ČT snaží o quality tv, tak by díly z discolandu měly vypadat jako scény ze Scorseseho Casina. Musí to bejt jízda, jinak je to k ničemu.

Souhlasím, díl s discolendu - tam je docela dobré ocenit jak se podařilo ten dům oživit, naprosto přesně i fotky ve vitrínce jsou snad naprosto přesně uspořádané a snad i na nich je opravdový pan Gott či pan Jonák....:-) - případně mě opravte.
to mohlo být zajímavé natáčení a dlouhá příprava...
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Devadesátky

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Tak já budu asi nějaký divný... Mě se devadesátky líbí...
Cítím tam rukopis Josefa Mareše jako scénáristy... A jako prequel k Případům prvního oddělení (jak je to zamýšleno) mi to celkem sedí... Samozřejmě, že bych mohl mít výhrady k Plíškovi, ale ruku na srdce, Polívka je takový svéráz, že obsadit někoho do jeho mladší verze je asi neřešitelné (pokud by se nesáhlo prvoplánově po Vladimírovi, ale ani tam by to asi moc nefungovalo) Kozák je sice neslaný, nemastný, ale je to zelenáč, co se rozkoukává, takže to tam kupodivu (IMHO) i docela sedí...Novotný jako Jonák byl IMHO geniální... Vlastně jediná postava, kde (IMHO) střelili naprosto mimo je Korejs v podání Mikluše... Hanuš byl v té roli úžasný a s přivřením očí se dokážu ztotožnit s tím, že Finger je mladší Plíšek a Bartoš je mladý Kozák, ale Mikluše prostě nějak přijmout nedokážu... A chybí mi tam Sršeň (když už to má být prequel), který v té době už se tam někde pohybovat musel...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Devadesátky

Příspěvek od Lipinski »

Mně rozčarovaly první dva díly, pak už jsem si to přebral, jak píšu. Případy 1. odd. jsem neviděl, to moc nemůžu srovnávat. Ale v souvislosti s dobou
i Ondřejem Sokolem v jedný z hl. rolí mi na druhou stranu mnohem, ale mnohem lepší přijde Rédl. Tam bylo jasný, že se to odehrává jakoby mimo, v ústraní, kdežto tady bych skutečně čekal "devadesátkovej" Václavák, a vůbec Prahu se všim všudy, prostitutky, hladovkáře, skořápkáře atd. Ovšem je to moje představa a ta narazila, pokud se to kolegům líbí, je to jedině dobře. Já už jsem asi zmlsanej všim možnym.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Devadesátky

Příspěvek od Lipinski »

Alvi píše: čtv 10. úno 2022 10:13:38Souhlasím, díl s discolendu - tam je docela dobré ocenit jak se podařilo ten dům oživit, naprosto přesně i fotky ve vitrínce jsou snad naprosto přesně uspořádané a snad i na nich je opravdový pan Gott či pan Jonák....:-) - případně mě opravte. to mohlo být zajímavé natáčení a dlouhá příprava...
To sem taky ocenil.
Já jsem čet tu Jonákovu knížku, čet jsem vlastně i ty první útržky, co vyšly ve Vice, a právě myslim, že kdyby si s přípravou dali filmaři víc práce, stačilo by pouhým obrazem a zvukem odvyprávět to, o čem discoland byl - drahej mramor, nahý holky a jejich dost efektní čísla, afterparty světovějch dancefloorovejch hvězd, hudba, lasery, celebrity, politici.

Mimochodem, když byl Ivan Jonák poslední rok ve vězení, tak jsem si s ním psal, protože právě na základě těch jeho vyprávění ve Vice jsem mu chtěl pomoct sestylizovat jeho vzpomínky a udělat korektury. Psal to bez interpunkce, občas chaoticky a já už jsem jednou něco podobnýho dělal:
(https://www.iumeni.cz/knihy-casopisy/ru ... priceGoods).

Posílal mi hrozně dlouhý dopisy, protože byl hodně ponořenej do historie, duchovna a tak, i když teda svym způsobem. Po jeho propuštění sem si ale řikal, že já asi nejsem ten pravej, nějak mi ten jeho život na svobodě neseděl, ale vzpomínky mu nakonec naštěstí vyšly, je to docela zajímavý svědectví, i když hodně přizpůsobený tomu, jak Ivan vnímal sebe a svět. I tak to byl rozhodně přirozeně inteligentní člověk s dost svérázným a fungujícím smyslem pro vyprávění, to se mi na něm líbilo. I to, jak byl v dopisech upřímnej a koukal spíš dobředu, žádný sebelitování nebo vysvětlování, co proved nebo neproved, o to v naší korespondenci ani nešlo.
Nějak jsem tušil, že ho na svobodě asi pohltí takovej ten polosvět, ale zároveň mi přišlo, že chce i něco víc, napsat knížku, rozjet církev, spolupracovat na námětu o svým životě s Vítem Olmerem (zřejmě), prostě že bude trochu víc akcentovat i tu stranu života, kterou do tý doby asi moc nedal prostor. Nestalo se, škoda.

Vtipná historka - Ivan mi vymoh návštěvu ve Valdicích a já sem před věznicí zjistil, že sem si vzal peněženku bez dokladů, takže sem se otočil, šel si prohlídnout nedalekou Valdštejnskou lodžii a neslavně odjel zpátky do Turnova.
Dokážete si asi představit, jaký různý pěkný jména jsem si dával...
Naposledy upravil(a) Lipinski dne sob 12. úno 2022 17:18:19, celkem upraveno 1 x.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
pplk Žitný
poručík
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 29. kvě 2008 14:22:08

Re: Devadesátky

Příspěvek od pplk Žitný »

Kdo ví, jak by to se mnou dopadlo, kdyby nebyli přišli...
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Devadesátky

Příspěvek od Aaron Goldstein »

No já nevím... Četl jsem nějaký rozhovor s Marešem (ještě před uvedením těch devadesátek) a ten říkal, že žádná z postav (policistů) není podle nějakého konkrétního policisty, ale vždy jde o nějaký kompilát... Ostatně tvrdil to už u Případů prvního oddělení... Pokud tedy Plíšek byl/je kompilátem více osob, proč by najednou Tůma měl být konkrétní postava???
Takže nevím, kde Novinky najednou sebraly, že Tůma = Havlovič... Škoda, že nedaly prostor i Marešovi, aby se k tomu vyjádřil...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Devadesátky

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Lipinski píše: sob 12. úno 2022 13:04:58 Případy 1. odd. jsem neviděl
Tak budete mít možnost, protože po Devadesátkách bude prý repríza dvou řad Případů prvního oddělení a někdy na podzim třetí premiérová řada... :)
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Devadesátky

Příspěvek od Lipinski »

aarongoldstein píše: ned 13. úno 2022 4:59:55Tak budete mít možnost, protože po Devadesátkách bude prý repríza dvou řad Případů prvního oddělení a někdy na podzim třetí premiérová řada...
Díky za upozornění, podívám se.

Ještě poznámka - viděl jsem 5 dílů a bez prvních dvou, který bych klidně škrt, protože mě zavedly do slepejch uliček a celý se to vyvíjelo trochu neobratně, je to docela dobrý. Jako kus většího cyklu seriálů o 1. oddělení pak rozumim i názvu, ale bez týhle souvislosti, kterou jsem neznal, jsem čekal úplně něco jinýho. Když to hodně přeženu, tak něco jako Pulp Fiction a Trainspotting v Praze první poloviny 90. let. Já jsem vlastně narážel hlavně na Brity a Američany, který k nám přijížděli učit angličtinu (a zakládat kluby a kapely), v tom seriálu to spíš vypadá, že celá RVHP přeřadila na kapitalismus a pořád jsme enkláva Východu. Aspoň nějakej učitel angličtiny z NY tam bejt moh... Ale to berte jen jako fantazírování věčně nespokojenýho diváka.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Devadesátky

Příspěvek od Alvi »

"O čem discoland byl - drahej mramor, nahý holky a jejich dost efektní čísla, afterparty světovějch dancefloorovejch hvězd, hudba, lasery, celebrity, politici" - Ano, "jen" tento dům by zaplnil samostatný dokument, je to určitý fenomén, možná jen prostě první klub, který v dnešním kontextu je naprosto běžný a nikoho nějak nepřekvapí...

"vyprávění ve Vice jsem mu chtěl pomoct sestylizovat jeho vzpomínky a udělat korektury". Jé tak to je velká škoda, že to nevyšlo a ten zapomenutý doklad, to je opravdu "pech" před cca dvěma lety jsem se koukal na tu jeho knížku, a jak jsem pochopil tak není moc dobrá? Je velká škoda, že se nepodařilo s panem Jonákem navázat spolupráci. Neznám podrobnosti - ale trochu mi to připomíná pana Kájínka - který když seděl tak spolupracoval na filmu a pak na 3 dílným dokumentu a pak už se nějak zase tratil "nechal se opít svobodou" dává nějaké rozhovoru, ale vše už to působí nějak "nevěrohodně" typu kde je ta pravda kdo vlastně lže....

Co bylo vyprávění ve Vice...?


"ale vzpomínky mu nakonec naštěstí vyšly, je to docela zajímavý svědectví, i když hodně přizpůsobený tomu, jak Ivan vnímal sebe a svět." Mám pocit, tedy že to bylo pak už zase trochu jiné, než se čekalo....kdyby to psal ve vězení možná by to bylo zase jiné...
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Devadesátky

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Alvi píše: pon 14. úno 2022 7:48:11 Co bylo vyprávění ve Vice...?
Vice je newyorský časopis zaměřený na mezinárodní umění a kulturu. Je k dispozici zdarma ve 30 zemích světa, financován je prostřednictvím reklamy.
A v něm vyšlo vyprávění Jonáka...
https://www.vice.com/cs/article/pgyx7g/ ... ana-jonaka
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 684
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: Devadesátky

Příspěvek od Adamovic »

Lipinski píše: stř 09. úno 2022 16:54:32 Je vůbec fenomén, jak si každej přisvojuje "sedmdesátky", "osmdesátky", "devadesátky" a mluví o tom v plurálu - jo, to osmdesátky, to sme vymetali diskotéky a všichni jsme poslouchali Michala Davida. A kdo řiká, že ne, tak lže. (No, já sem poslouchal Výběr, Metallicu a Slayer např., toho blba Davida sem chtěl zabít už tehdy jako teenager
Myslim si uplne presne to iste. Niekto ma vlastne zazitky a vydava ich za zazitky vseobecne a zazitky vsetkych. Spracovat 90.roky je velmi tazke, lebo to bol cas, kedy zivot mohol byt pre mnohych velmi gycovy, ale na druhej strane - mnohi zili kvalitne a gyc im len zavadzal. Niekto chodil vo farebnych sakach s vyhrnutymi rukavmi, niekomu to bolo smiesne uz vtedy.
Problem spociva v tom, ze dnes sa mnoho tvorcov snazi prizivit sa na nejakom namete, na nejakej teme, ktora/y je vseobecne znama a nie je potrebne na nu lakat, ludia pridu sami. A tak sa ''spracovavaju'' historicke temy, obdobia a vznikne nieco nepozeratelne. Nic sa vsak nedeje - ludia si pozru, peniaze sa vyplatia a ide sa dalej. To je dnesna doba. Dufam, ze aj o dnesnej dobe niekto spravi niekedy dokument a nezabudne na toto.
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Odpovědět