Lipinski píše: ↑stř 25. črc 2018 4:10:40
Co se týká Ženy za pultem, nemůžu si odpustit oponovat (snad se neopakuju a píšu to poprvé) jednomu neustále omílanýmu klišé - že v obchodech nic nebylo, seriál lže a ukazuje plný regály. Tak to ne, já si pamatuju normálně plný samoobsluhy, chodil jsem nakupovat furt, bohužel. Občas nebylo máslo, myslim, ale jinak - mluvím o osmdesátejch letech - žádný prázdný krámy nebyly. Trochu se lišil Pramen od Jednoty - tam měli třeba džusy Olympus a Dino, který jsem miloval.
A jestli si to dobře pamatuju, tak v Ženě za pultem jde výslovně o výběrovou prodejnu, extra dobře zásobenou. A ten seriál fakt nemam rád.
Vyrok v obchode "nic nebylo" je velmi zrelativizovany a tak tomu treba i rozumiet. Ak dnes idem podvecer do bezneho potravinoveho retazca v zapadnutej dedine a pridem odtial nazlostena bez oblubeneho druhu chleba, vanilinoveho yogurtu, bez polnych uhoriek, bez tekuteho mydla v sackovom baleni extra sensitive konkretnej znacky v prevedeni transparent "aqua", bez bananov, bez nizkotucneho cottage syru, bez paradajkoveho pretlaku v tetrapak baleni konkretnej znacky a poviem, ze uz nic nemali a manzel mi vycita, ze vsak mala si ist skor, jasne ze uz NIC nemaju...tak to je taka komunikacia, ze clovek spred 100 rokov by jej nerozumel, ak by v tom obchode bol v tom istom case co ja. Pretoze v skutocnosti bol obchod napraskany tovarom avsak niektore veci boli vychytane. To uz zakaznika opravnuje povedat, ze NIC NEMAJU.
Mne je napriklad zahadou, preco sme za "komunizmu" nejedli pizzu, v podstate suroviny na toto jedlo boli dostat vzdy. Naucila som sa robit pizzu na porovnatelnej urovni pizzerii az v devatdesiatych rokoch... Takisto zelenina, vsetko bola tendencia dusit, varit, a dnes je najvacsia exquisita jest to surove. Vela sa dava za vinu komunizmu a tej dobe, ze bol nedostatok, nenapaditost, nielen co sa tyka potravin ale i oblecenia, ale pozrite si trebars zapadonemecke filmy alebo dobove snimky so sedemdesiatych rokov (odhliadnuc od rebelujucej mladeze a subkulturnych kruhov) ludia v spolocnosti nie su obleceni o nic lepsie nez obcania v Ceskoslovensku, to sa tyka i mody, to bolo uplne porovnatelne v sestdesiatych rokoch (vsimnite si i co sa tyka dizajnu automobilov) Ta diskrepancia zacala byt zjavna az v osemdesiatych rokoch - ten technicky pokrok a to vsetko, ta izolacia bola uz neudrzatelne to sa nedalo zastavit, ludia boli nazhaveni za tovarmi, potrebovali konzumovat, prave ta generacia narodena 1960-1970, cize deti povojnovych deti, tam to vystrelilo, a to bola i pricina podla mna preco to 89 rachlo. Gerontosudruhovia v sovietskom zväze aj doma nepochopili ten hlad ludi po konzume a blahobyte, pre generacie ktore zazili obe svetove vojny, hladovanie v detstve, pridelove systemy, potravinove listky atd. sa mohol zdat socializmus relativne bohaty, avsak nasa generacia take vydobytky, ako ze v obchodoch dostat subvencovane pecivo, mlieko, a vajcia uz nestacili. Muka, cukor, sol, ryza, BEZNE koreniny, klobasy, ci salamy, mrkva, zelí to bolo vzdy. Lenze konzument je tvor fajnovy a nestaci mu Eau De Cologne znacky Nataša.
Mam dobru znamu, ktora je Skotka, ma 40 rokov. ked som jej ukazovala fotografie z detstva, velmi sa cudovala, ze ako je mozne, ze na fotkach mam normalne oblecenie na tie casy. Bola prekvapena so slovami: ved si tak oblecena ako sme boli obleceni i my "na Zapade". Cudovala sa, ze skola na fotke, budovy, alebo i bytove zariadenie, je velmi podobne, tomu co ona v detstve mala. Nevedela to pochopit, bolo to v ostrom konflikte s tym co ich v skole ucili, ako ludia vo "vychodnom bloku" ziju v chatrciach, chodia v otrhanych handrach a hladuju, lebo v obchodoch nic nedostat - a deti nemaju ziadne jhracky, nedostava sa im ani vzdelania! To, ze sme byvali v dome, ze sme studovali, ze sme chodili na dovolenky, ucinilo ma v ociach dotycnej podozrivou, ze pochadzam z nejakej privilegovanej komunistickej rodiny. Nepodarilo sa mi vysvetlit jej, ze naopak, clenovia KSC mali uplne ine cestovne pasy ako bezni obcania -bezni radovi komunisti,bezni radovi zamestnanci v statna bezpecnost a strategickych podnikoch (napr. zbrojarskych) etc. mali pasy sive, s tymi sa nemali sancu dostat na Zapad. Bezni obcania mali pasy zelene. Jasne ze ak chcel clovek cestovat na Zapad, musel mat odporucenie od miestnej organizacie Revolucneho odboroveho hnutia, zamestnavatela, musel si vediet vybavit devizovy prislub a vycestovaciu dolozku, najlepsie ak mal pribuznych v zahranici, dostal pozvanie, niekedy bol problem, ze nechceli pustit na dovolenku celu rodinu naraz (nam sa stalo iba 1 krat ze 1 clen rodiny musel ostat doma), ale inak ak si to clovek dobre vypocital, dalo sa i s tym malo devizami vydovolenkovat, navyse clovek v kempingu na zaver dovolenky popredal nemeckym turistom nafukovacky, kempingove stolicky etc. a hned mal nejake peniazky navyse.
A to bol dalsi problem, ktora moja znama zo Skotska nevie pochopit. Ako je to mozne - pyta sa ma neveriacky - ze ste mohli prejst cez hranice, ako je mozne ze vas nezastrelili? Podotykam, jedna sa o osobu odhadujem, s priemernym, beznym IQ. Darmo vysvetlujem, ze je rozdiel predsa ked clovek prekroci hranice nelegalne, a je rozdiel ked clovek cestuje cez legalne hranicny prechod.
Vysvetlujem, ako malemu dietatu, samozrejme, ze kazdy vedel, ze ak sa pokusi prekrocit hranice nelegalne, vznasa na seba riziko ze budu nanho strielat, ale ak idem normalne na hranicny prechod, ku rampe, colnica, vsetko, s papiermi, pasom, tak nemozu ma zastrelit! Nechcela mi verit, ze za "komunizmu" existovali normalne hranicne prechody - PRETOZE - oni sa ucili v skole ze "Ostblock je cely izolovany ostnatym dratom, nepriechodny! Neviem ako sa s tym vysporiadala - myslim si, ze mi neuverila a nazdava sa, ze si vymyslam.
Je to velmi tazke, s takymito predsudkami zije obrovske mnozstvo ludi v zapadnej Europe, oni sa naozaj (neopodstatnene) povazuju za humannejsich, kulturnejsich, vzdelanejsich a rozhladenejsich s argumentom, ze neboli zdeformovani "komunizmom".
Sorry za odbocku.
Zena za pultom je nudny serial, ale obcas zabavi. Tie casy sa opakuju, staci si pozriet akym sposobom nakupne retazce verbuju zamestnancov, ako ich vyskoluju, ako ich snazia sa zmagorit, ako lakaju zakaznikov, presne tak isto ideologicky idu na to ako v Zene za pultom.